2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Nyolcszáz évnyi bronzkor egy temetőben

2009. október 14. 15:15 MTI

Nyolcszáz év temetkezési szokásai, tárgyi kultúrája, rítusai figyelhetők meg a Bonyhád melletti Szecskai-tónál feltárt bronzkori temetőben, ahol kora bronzkori csontvázas sírokat tárt fel a Wosinsky Mór Múzeum régésze.

A több mint húszezer négyzetméteren a Dunántúlon ismert mészbetétes edények népe kultúrájához tartozó eddigi legnagyobb temetőt sikerült feltárni; a leletmentés során 250 objektumból több ezer tárgy, elsősorban mészbetétes kerámiatöredékek, urnák, bronz fegyverek és ékszerek szerszámok, rituális kellékek kerültek elő - mondta el Szabó Géza, az ásatást vezető régész. Az egyik legszebb darab egy tavaly előkerült, madár alakú kerámiacsörgő, amelyet gyermekjátékként, de akár egy még nem ismert kultusz során is használhattak ritmust adó zeneszerszámként.

A területen 2008-ban az urnás és a szórt hamvasztásos temetkezés nyomait, most pedig kora bronzkori csontvázas sírokat, és egy újdonságnak számító, "helyben égetett" sírokat tártak fel, amelyekbe gazdagon ékszerezett halottakat temettek. A sírokból épen maradt bronz nyakperec és több spirálisan tekercselt, bronz szálakból készített nyakék került elő. A régész szerint a kutatás jelentősége, hogy először sikerült a mészbetétes edények népének kultúrájához tartozó temetőt feltárni, amelynek használata már a korai bronzkor végén, i.e. 2200 körül elkezdődött, és folyamatosan használták a középső bronzkor végéig, az i.e. 1400-as évekig.

A Szecskai-tónál fellelt temető azért is különleges, mert eddig általános vélemény volt, hogy a korszakot a nagycsaládos, 20-50 fős temetkezés jellemezte, itt azonban becslés szerint 600-800 sír lehetett - mondta Szabó Géza. Új az is, hogy a temetkezési módok sorában megjelenik a helyben égetett sír. Ennél a halottat belehelyezték a sírgödörbe, majd máglyát gyújtottak felette, így az erősen égett csontok megőrizték anatómiai rendjüket.

A csontvázak vizsgálatából antropológiai információkat is nyerhetnek a kutatók. A középső bronzkori mészbetétes edények népe kultúrájának eredetéről eddig keveset tudtunk. "A most előkerülő, viszonylag nagyszámú, 10-20 csontvázas sír lehetőséget ad arra, hogy a népesség embertani képét is felvázoljuk, azaz, hogy milyen csoporthoz tartoztak, honnan jöhettek. A korábbi hamvasztásos sírok alapján erre nem volt lehetőség" - húzta alá a régész.

A bonyhádi bronzkori leleteket a tervek szerint ez év végén DVD-melléklettel ellátott könyv mutatja majd be.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár