2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Kirakatban a Kádár-kor Szentendrén

2011. április 28. 15:42 MTI

A Kádár-korszakról szóló kiállítás várja péntektől a közönséget a Szentendrei Képtár termeiben és kirakatában. A múltidéző tárlat kiindulópontját a Magyar Rádió legendás Szabó családjának szentendrei kirándulása adja.

Mint azt Kende Tamás történész, a kiállítás egyik kurátora felidézte, Angyalföld képzeletbeli Lapály utcájának munkáscsaládja 1959 júniusában lépett be a rádióhallgatók életébe, s hamarosan rendkívül népszerűvé vált. Szabó bácsi, Szabó néni, Bandi, Laci és a többiek 1966 áprilisában, a sorozat 357. részében kirándultak Szentendrére, s fedezték fel az akkor még álmos kisváros délies hangulatát. A híres látogatók most régi fotókról köszöntik a kiállítás vendégeit, egy korabeli rádióból pedig a nevezetes adás szól.

Az epizód messze túlmutatott önmagán, mert egybeesett Szentendre "fejlődésének" kezdetével, amelynek során előbb üdülő-, majd múzeumvárossá vált, hogy a végén elérje az "ékszerdoboz" státuszt, s nem mellesleg a díszlet- és kirakatvárosi pozíciót is - emelte ki a kurátor.

Kende Tamás a kiállításról szólva hangsúlyozta: semmiképp sem kívánták megmondani, ki mit gondoljon, mint ahogy a múlttal való szembesítés sem volt cél. A Pest Megyei Múzeumok Igazgatóságának új tárlata szakított a hagyományos történeti kiállítás kánonjával s "önmagát elmesélő kiállítás" akar lenni: a kádári évek emblematikus tárgyai - a lakótelepi nappalik vitrinjei, a nippek vagy a különféle variációban megjelenő futók - mellett a dokumentumoknak, hangfelvételeknek, fotóknak és a hatalmas mennyiségű mozgóképes anyagnak magának kell elmesélnie egy lehetséges történetet úgy, hogy a végén a látogató arra is választ kapjon, mi történt Szentendrén és az országban az államszocializmus idején.

A ma képtárként működő, évszázadokon át azonban kereskedőházként funkcionáló épület termeiben megjelennek többek között a 70-es évek jellegzetes szentendrei ajándéktárgyai, a hétvégi nyaralók összetéveszthetetlen hangulatú berendezései, de helyet kapott a híres Szentendrei Teátrum eredeti székei közül is néhány.

"Valódi diskurzust szeretnénk kialakítani a közönséggel, ezért törekszünk arra, hogy előhívjuk a személyes emlékeket a betérőkből, és reakciókat váltsunk ki belőlük. Nagyon fontosnak tartjuk, hogy bárki behozhat tárgyakat, dokumentumokat, magánfotókat, filmeket, de elmondhatja saját élményeit is, a privát emlékek pedig bekerülnek a kiállításba, így építve tovább azt" - mutatott rá a kurátor.

Kende Tamás és Száva Borbála történészek, a kiállítás kurátorai szeretnék, ha minél több járókelőt tudnának megszólítani, ezért kiemelt szerepet szántak a képtár kirakatainak. Az üveg mögül régi Tesla és Sokol rádiók, Tisza és Junoszty televíziók, Pajtás fényképezőgép, diafilmvetítő vagy éppen egy Lottó családi sör palackja köszön vissza, az egyik portálban pedig egy 1967-es ballagás amatőr filmje pereg, mellette az érettségizők tablójával.

A kiállítás július 10-ig látható.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár