Légibombák is lehetnek a Balatonban
2012. július 5. 18:14 MTI
Valószínűleg légibombák és további gránátok is lehetnek még a Balatonban, hiszen több repülési útvonal erre húzódott, és szárazföldi harcok is voltak a környéken - mondta Horváth Csaba, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense.

Korábban
Az MTI azért kereste meg a hadtörténészt, mert mostanában különféle robbanóeszközök kerültek elő a tóból, legutóbb, csütörtök délelőtt egy német ködgránát.
A szakértő emlékeztetett: a Balaton egy nagyon jól kiépített védelmi vonal, a Margit-vonal része volt a második világháborúban. Komoly harcok folytak a Balaton és a Velencei-tó között, amikor a szovjet hadsereg áttörte a védelmi vonalat, valamint 1945-ben az úgynevezett "tavaszi ébredéskor", amikor a németek indítottak hadműveleteket a környéken.
Nagyobb légibombák is lehetnek a tóban, hiszen az Olaszországból érkező amerikai bombázók itt fordultak vissza, de a Szilézia felé tartó repülőgépek is gyakran itt engedték ki terhüket, vagy hajtottak végre kényszerbombázást például rossz időjárás vagy sérülés miatt. A tó szállítási útvonal is volt, így több kisebb robbanóeszköz is kerülhetett a vízbe. Ugyanakkor a háború után megtisztított közeli területekről származó robbanószereket is beledobálhattak a tóba - fűzte hozzá.
- Egy korszak vége: száműzik a telegráfot Indiából tegnap
- A megmozdult szótár tegnap
- Nelson: gyilkos nép a francia tegnap
- Lendületet kapott a Jimmy Hoffa holtteste utáni kutatás tegnap
- Négyszáz éves csontvázat találtak kertjükben, ráfáztak tegnap
- 2500 éves sírt találtak Szerbiában tegnap
- Rejtélyes halál aratott az indiai Csontváz-tónál tegnap
- Nem ünneplik a britek legnagyobb katonai sikerét tegnap







