2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Még rejtegetnek meglepetéseket a Holt-tengeri barlangok

2013. február 18. 10:34

Folytatódnak a Holt-tengeri barlangokban 2003-ban megkezdett kutatások. A legutóbbi ásatási szezonban a Második Templom korából származó leleteket találtak.

Salamon templomát, vagyis az Első Templomot i. e. 586-ban pusztították el, amikor a zsidókat a babiloni fogságba hurcolták. A Második Templom az újjáépített jeruzsálemi templom volt, amely i. e. 516-tól 70-ben történt lerombolásáig állt, s a judaizmus központjának számított. 70. augusztus 4-én a rómaiak, teljessé téve a 66-ban kezdődött nagy zsidó felkeléssel való leszámolást, Jeruzsálemet és a Második Templomot is lerombolták.

Az úgynevezett 27. számú barlangban 2003-ban kezdődött meg a feltárás. A Haim Cohen (Haifa Egyetem) által irányított régészcsapat a legutóbbi ásatási szezonban is folytatta a 400 méter magasan, egy fennsíkon keresztül megközelíthető úgynevezett Mikve-barlang barlang feltárását, amely a bejárata előtt lévő rituális fürdőről kapta a nevét.

Az izraeli régészcsapat eddig számtalan érdekes leletet tárt fel a barlangban: többek között korai római kézműves termékeket, kovakő eszközöket, gyékénymaradványokat, textileket, köteleket, állatcsontokat, két, I. Agrippa idejéből származó érmét, egy üvegtálat és egy háromágú nyílvesszőt. A legfontosabb még megválaszolatlan kérdés továbbra is a mikve szokatlan elhelyezkedése; maga a mikve létesítése eleve rendkívüli erőfeszítést igényelt, hiszen a rituális fürdő vizét részben az esőből, részben tiszta forrásvízből kellett biztosítani, méghozzá 400 méteres magasságban, a sivatag közepén.

A Cohen vezette új kutatásnak köszönhetően a feltárt leletek révén újabb információkkal gazdagodhatunk azzal kapcsolatban, hogy mire használták a Mikve-barlangot, kik lehettek a lakói és mi volt a hely jelentősége. A legújabb tárgyi leletek között nagy számban találhatók a Második Templom idejéből származó, kőrézkori és vaskori eszközök, valamint római kori fúvott üvegek, illatszerek maradványai, s nagy számú szerves anyagok.

Cohen úgy gondolja, hogy a Holt-tenger körüli barlangokhoz hasonlóan a mikvéről elnevezett 27. számú lelőhely szent tárgyak raktára lehetett – akár olyan írásoké, amelyek a Második Templomból vesztek el (a „szent ház” iratait minden bizonnyal az időszámításunk szerint első századi felkelés során rejtették el a zsidó törzsek a rómaiak elől). A feltárás még nem zárult le, a Cohen vezette régészcsapat a tervek szerint 2013 folyamán újra visszatér a helyszínre.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár