2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
ITT vásárolhatsz termékeinkből

A webet is archiválná a Magyar Elektronikus Könyvtár

2007. május 22. 18:00

Újabb digitalizált könyvekkel és 19. századi folyóiratokkal bővült a Magyar Elektronikus Könyvtár; a tervek között egy képadatbázis létrehozása és a magyar webtér archiválása is szerepel - jelentette be a Magyar Elektronikus Könyvtárért Közhasznú Egyesület ügyvezető elnöke.

Moldován István az egyesület szegedi közgyűlését megelőzően az MTI-nek elmondta: 15 millió forint támogatást kaptak az Internet Szolgáltatók Tanácsától a Magyar Elektronikus Könyvtár (MEK) tartalomfejlesztésére, amelynek keretében könyveket és 19. századi folyóiratokat digitalizáltak. A jövőben tovább bővítik az egyre népszerűbb hangoskönyv-állományt, és befejezés előtt áll festményszöveg-elemző sorozatuk is.

Lefektették egy új szolgáltatás, egy képadatbázis alapjait is, amelybe elsőként, tesztjelleggel az Országos Széchényi Könyvtár Apponyi-metszetgyűjteményét építik be - tette hozzá Moldován István. Tájékoztatása szerint a MEK könyvtáros hallgatók jelentkezését várja, akik önkéntes munkával besegítenének az elektronikus könyvtár fejlesztésébe. Erre a szűkös erőforrások miatt van szükség, ugyanakkor a hallgatók tapasztalatokat és gyakorlatot szerezhetnek - mutatott rá az egyesület ügyvezető elnöke.

A magyar webtér archiválása is a tervek között szerepel - jegyezte meg Moldován István. Ez azt jelenti, hogy havonta vagy félévente pillanatfelvételt készítenek egy adott szempontból fontos internetes oldalról. Mint mondta, a MEK-nek már van egy minigyűjteménye. Ezt a munkát általában a nemzeti könyvtárak és konzorciumok végzik szerte a világban, Magyarországon ehhez partnerek kellenek - hangsúlyozta Moldován István.

Máder Béla, az egyesület elnöke, a Szegedi Tudományegyetem Egyetemi Könyvtárának igazgatója hozzátette: a világ egyre inkább az elektronikus formában elérhető tartalmak használata, gyűjtése irányába halad. Ez azonban nem jelenti a régi formának sem a haszontalanságát, sem a használhatatlanságát - vélekedett a szakember. A hozzáférés szempontjából az elektronikus közeg jobban elérhető ugyan, de vannak olyan területek, ahol a hagyományos forma sokkal praktikusabb - mutatott rá Máder Béla.

Példaként említette az elektronikus formában elérhető egyetemi könyveket, tananyagokat, amelyeket a hallgatók kinyomtatnak és beköttetnek, mert így firkálni és jegyzetelni tudnak bele.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár