2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Bíró vizsgálja a spanyol polgárháború emberjogi visszaéléseit

2008. szeptember 4. 12:11

A spanyol Legfelső Bíróság egyik tagja meglepő küldetésre szánta el magát: vezetésével megkezdték a polgárháborús áldozatok teljes listájának elkészítését, amely akár ahhoz is vezethet, hogy a Franco diktatúrája alatt sérelmeket szenvedettek és családjaik végre anyagi kompenzációban részesülhetnek majd.

Balthasar Garzon első lépésként arról rendelkezett, hogy a központi és helyi hatóságok ássanak elő minden információt a Franco fasiszta csapatai által megöltekről. Reményei szerint az áldozatok majdnem teljes listájának elkészítésével, illetve azok halálokának megállapításával lehetővé válhat annak megállapítása, hogy milyen emberjogi visszaélések történtek pontosan a háború során.

Bár a polgárháború összesen félmillió spanyol áldozatot követelt, arra vonatkozóan a mai napig nincsenek megbízható adatok, hogy a három évig tartó konfliktusban hány köztársaságpárti halt meg; arról pedig még kevesebb adattal rendelkezünk, hogy hány áldozatot követelt Franco 36 évig tartó diktatúrája. A vizsgálatokat az sem könnyíti meg, hogy míg a rezsim saját halottaival tisztelettel bánt, addig az ellenfelet névtelen tömegsírokba hantolták el. Az ott talált áldozatok azonosításában egyébként egy hamarosan induló génbank segítheti majd a spanyolokat.

Bár a múltat 1975 óta hallgatólagosan nem bolygatják, az erre szakosodott szervezetek az elmúlt években az elhunytak családjainak növekvő követelésére egyre több tömegsírt tártak fel, és a szocialista kormányzat tavaly tető alá hozott törvénye a fasiszta rendszer szimbólumainak közterületekről történő eltávolítása mellett már a lehetséges kárpótlásról is rendelkezett.

A Garzon bíró vezette "igazságbizottság" felállítása most ennél is tovább megy, és gyakorlatilag lehetővé teszi majd a kompenzációs kérelmek benyújtását a kormányzathoz. Emilio Silva, a Szövetség a Történelmi Emlékezet Helyreállításáért (ARMH) elnöke szerint "ez egy valóra vált álom, hiszen az ország évekig nem volt képes beszélni erről, annak ellenére, hogy szinte mindenki érintett a dologban".

A bíró egyébként nem ismeretlen a spanyol közéletben: korábban a terrorizmussal, és háborús bűnösök ügyeivel foglalkozott. Ő vezette a Pinochet bűntetteit kivizsgáló testületet, vagy az argentin Ricardo Miguel Cavallo ügyével foglalkozó bizottságot is.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár