2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Nádasdy Tamás, a törökkori erkölcsi példa

2012. július 3. 14:28

A széthúzásban utat kutató

A magyarországi széthúzásban utat kutató Nádasdy ezen közben értékes szolgálatokat tett János királynak is, hiszen sikeresen védte Buda várát 1530-ban Ferdinánd csapataival szemben, amivel végképp sikerült meggyőznie Szapolyait, hogy értékes hívévé vált. Részben erre hivatkozva, részben pedig a színleg a Ferdinánd-párti főurak megnyerésére indult Nádasdy részére állította ki János azt az oklevelet, amelyben Nádasdyt mentesítette addigi lekötelezett állapotától, és esküje alól felmentette.

Nádasdy 1531-ben ugyanis részben igyekezett egy ügyes politikai taktikával mind messzebbre kerülni Szapolyaitól és Grittitől, részben pedig azt igyekezett elérni, hogy a hatalmas Kanizsay vagyon örökösét, a mohácsi halottakat eltemettető Kanizsay Dorottya leányát, Orsolyát mindkét uralkodó fiúsítsa meg, és így a vagyon a Kanizsay Orsolyának elígért Nádasdy kezére kerülhet. Mindkét célját el is érte, mivel Jánostól annak reményében, hogy további híveket fog Ferdinándtól átcsábítani az ő pártjára 1532 júniusában nyerte el az erről szóló oklevelet, míg Ferdinándtól abban az oklevélben nyert erre ígéretet, amelyben egyben végleges visszaállásának feltételeit is rögzítette (1534. augusztus 6.).

Ferdinánd híveként az óvatos Nádasdy csak 1536-ban, egy évvel Kanizsay Orsolyával kötött házassága után jelent meg az udvarban, ahol ezt követően igen aktív politikai szerepet vállalt. Még ebben az évben királyi tanácsossá és tárnokmesterré, majd 1537-ben horvát-szlavón bánná, Vas vármegye főispánjává nevezték ki. Hamarosan az ország rendi főméltóságai között a második helyen álló országbírói tisztet is megkapta, majd Buda elestét követően 1542-ben a Dunántúl országos főkapitányává nevezték ki, és legfontosabb feladata a veszélybe került országrész védelme volt. Az 1543-ban erre a területre vezetett oszmán hadjárat sikerét ugyan nem tudta meghiúsítani, de 1544-től kezdve szisztematikusan megkezdte a védelem megszervezését.

Felmérette például a Rábát annak érdekében, hogy az jobban védhető legyen, majd második főkapitánysága idején sikeresen szervezte meg Szigetvár hátországát, hogy az védhető legyen, hiszen az ekkorra már szinte hátország nélküli erődként létezett. Mindeközben szinte egyetlen magyarországi főúrként nagy befolyást szerzett a bécsi udvarban is, ahol kiváló kapcsolatokat teremtett mind az uralkodóval, mind pedig annak befolyásos tanácsadóival és hadi szakértőivel. Az 1553-ban meghalt Révay Ferenc nádori helytartó helyére a következő évben az ország akarata szerint nádorrá nevezték ki, ami egyben politikai pályafutásának csúcspontját jelentette.

Ő volt az utolsó olyan nádor, aki bírósági funkciói mellett érvényesíteni tudta a nádor országos főkapitányi tisztével járó jogokat is, olyannyira, hogy a magyarországi hadjáratra érkezett, idegen csapatok felett rendelkező Sforza Pallavicininek is parancsolhatott. Sikeres nádorságának csak 1562. július 2-án bekövetkezett halála vetett véget, melyet az egész Európában ekkor pusztító pestisjárvány okozott. Politikai pályafutása, eredményei, melyeket ebben a nehéz időszakban sikerült elérnie, a magyar történelem kiemelkedő alakjává tették őt, aki forrásaink szerint egyben erkölcsi tartásával is példát mutathatott kortársainak.

H. Németh István cikke a Magyar Országos Levéltár internetes Archívumában található.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár