2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Washingtonban emlékeztek az 1956-os forradalomra

2006. február 15. 11:30

Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter az 1956-os magyar forradalom tiszteletére rendezett washingtoni megemlékezésen példaértékűnek nevezte a forradalom vívmányait.

Korábban

Condoleezza Rice volt a házigazdája a külügyminisztérium Franklin-termében mintegy kétszáz vendég részvételével megrendezett megemlékezésnek, amely megnyitotta az egyesült államokbeli ünnepségek sorozatát. Az 50. évforduló jegyében az idén számos rendezvénnyel, kiállítással, kulturális eseménnyel tisztelegnek Amerikában a magyar forradalom emléke előtt.  Condoleezza Rice beszédében méltatta a magyar forradalmat, amely megmutatta a világnak, hogy él a remény a vasfüggöny mögött. A szabadság tizenkét napja egész Kelet-Európában bátorítást adott a hazafiaknak saját küzdelmükhöz - mondta.

A függetlenség reménye sosem hunyt ki a magyar népben, amely a térségben elsőként vitte véghez a demokratikus átalakulást. Kiemelte, hogy a magyar nép 1989-ben a keletnémetek kiadásának a megtagadásával hozzájárult a berlini fal leomlásához, Németország és Európa újraegyesüléséhez. A magyar demokrácia is azt bizonyítja, hogy a kivívott szabadság nem szűkös forrás, amellyel önző módon takarékoskodni kell, hanem az egész emberiség egyetemes joga, s minden népet arra kötelez, hogy segítsen azokon, akiktől ezt a jogot még mindig megtagadják - hangsúlyozta Condoleezza Rice.

Az amerikai külügyminiszter jól ismeri a magyar forradalmat. A Stanford Egyetem fiatal, Kelet-Európával foglalkozó professzoraként tanulmányt írt Az 1956-os magyar válság: a szovjet döntés címmel, amely 1983-ban jelent meg a Studies in Comparative Communism folyóiratban.

Tom Lantos, a képviselőház külügyi bizottságának rangidős demokrata párti tagja beszédében szólt 1956 elhalasztott diadaláról, a demokrácia győzelméről. Kijelentette, büszke rá, milyen fontos szerepet játszottak a magyarok az osztrák határ megnyitásával vasfüggöny felszámolásában, és ezzel a berlini fal leomlásában. Tom Lantos kezdeményezésére az amerikai képviselőház még tavaly decemberben határozatot fogadott el az 1956-os magyar forradalom 50. évfordulójának tiszteletére.

Simonyi András nagykövet beszédében kiemelte, hogy az áldozat nem volt hiábavaló, a magyarok végül többet értek el, mint amiről a hősök valaha is álmodoztak.

Az ünnepségen beszédet mondott Nicholas Burns politikai ügyekben illetékes amerikai külügyi államtitkár, Theodore McCarrick bíboros, washingtoni érsek, Arthur Schneier New York-i rabbi, a felekezetek közötti kölcsönös türelmet hirdető Lelkiismeret-felhívás Alapítvány vallásközi szervezet elnöke, Wilson Gunn presbiteriánus tiszteletes, Allen Weinstein, az Egyesült Államok főlevéltárosa is. A pódium fölött egy eredeti 56-os, a kivágott címer helyén lyukas magyar zászlót helyeztek el.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár