2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Bepillantás a restaurált kincsek műhelytitkaiba

2008. december 11. 11:04 MTI

A restaurátor munka műhelytitkaiba, szakmai fogásokba, a tárgyak egyedi történetébe enged bepillantást a Műhelytitkok - Restaurált műkincsek az Iparművészeti Múzeumban című, csütörtöktől látogatható kiállítás; a 2009. augusztus 2-ig látható tárlat több töredékes, illetve restaurálásra váró tárgyat is bemutat az Esterházy-kincsek közül.

A restaurálás nagy titkokat hordoz, s ennek a tárlatnak éppen az a célja, hogy lerántsa a leplet, a közönség elé kívánja tárni, mi folyik a műhelyekben, bemutatja a munka folyamatát - mondta el a kiállítás szerdai megnyitója előtt rendezett sajtótájékoztatón Renner Zsuzsanna, az intézmény főigazgatója. Kiemelte a restaurátorok hatalmas szakmai tudását, s azt az alázatot, amellyel minden tudásukat alárendelik egy-egy tárgy rendbehozatalának, az egykori alkotóművésznek.

Szavai szerint az Iparművészeti Múzeumban nagy hagyománya van a restaurátori munkának, s az intézmény élen jár a bútorok, kerámiák, papír- és ötvösmunkák restaurálásában. A jelenlegi tárlat tisztelgés a régi mesterek előtt, de bemutatja a mai restaurátor generáció munkáit is - hangsúlyozta.



E. Nagy Katalin főrestaurátor felhívta a figyelmet Borsi Sándorné, Kaplár Margit textilrestaurátor kiemelkedő munkáira: a magyar főúri öltözékek jellemző darabjai, menték és dolmányok mellett az a szoknya és vállfűző is színesíti a tárlat anyagát, amelyet a hagyomány Esterházy Pál első felesége, Esterházy Orsolya, majd második felesége, Thököly Éva ruhatárából származtat. A másik neves mester, Szvetnik Joachim Kossuth-díjas ötvösművész, restaurátor munkái közül a kurátor kiemelte Philipp Jacob Drentwett 1654-ből való, a vezekényi csatát ábrázoló nagyméretű dísztáljának restaurálását. A vezekényi tálat az 1949-ben felvett jegyzőkönyv 99 százalékban "roncsként" említi. Szvetnik Joachim az Esterházy-kincsek közül élete során csaknem 20 tárgyat restaurált.



A kiállítás első terme az Esterházy-kincstár mindmáig "roncs állapotú", még restaurálásra váró műtárgyainak felvonultatása mellett az első restaurátor generáció kiemelkedő munkáit mutatja be; a képekkel illusztrált tablókon munkásságukról is olvashat a publikum. A második és harmadik teremben az elmúlt évek legkiemelkedőbb restaurátorainak fő munkái láthatók gyűjtemények szerinti elrendezésben. A tárlat igen színes, hiszen dísznyereg, selyemszövet dolmány, török tegez, asztali óra és miseruha mellett fajansz tál, legyező és hatalmas kabinszekrény is megtekinthető mostani és - fotók, tablók segítségével - restaurálás előtti állapotában is.

A restaurálás menetét interaktív, számítógépes multimédiás programok segítségével is tanulmányozhatják a látogatók. A tárlaton archív filmek mutatják be az Iparművészeti Múzeum első restaurátor generációjának műhelymunkáját, de rövid dokumentumfilmek a jelenleg zajló munkafolyamatokba is beavatják az érdeklődőket. A kiállítás érdekessége, hogy a látogatók - háromdimenziós számítógépes modellek segítségével - azt is láthatják, hogy a töredékes, illetve restaurálásra váró műtárgyak hogyan néznek majd ki a rekonstrukciót követően.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár