2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Mégsem kap emléktáblát az utolsó csehszlovák elnök

2009. május 15. 13:14 MTI

Mégsem kap emléktáblát szülőhelyén, Pozsonyhidegkúton (Dúbravka) Gustáv Husák, a szocialista Csehszlovákia utolsó köztársasági elnöke.

Az indulatokat kiváltó és sokat vitatott emléktábla-állításról végül is Szlovákia Kommunista Pártja (SZKP) mondott le, holott képviselői voltak azok, akik eredetileg kezdeményezték azt, és a pozsonyhidegkúti önkormányzat elképzelésüket tavaly ősszel jóvá is hagyta.

Az emléktábla eredetileg december második felére tervezett felavatását a helyi lakosság és több civil szervezet tiltakozására kétszer is elhalasztották. A Husákot ábrázoló domborművet az önkormányzati hivatal új épületén kívánták elhelyezni, miután a volt politikus szülőháza már nem áll. Később új helyszínt találtak, legutóbb pedig a Jadranka parkra esett a választás. Az önkormányzat határozott arról is, hogy a helyi temetőben gondozni fogják az egykori kommunista politikus sírját.

A kommunista párt képviselői a héten ismét tárgyaltak Frantisek Guth polgármesterrel, és megállapodtak abban, hogy az emléktábla ügyét egyelőre elhalasztják. "Az SZKP Központi Bizottságából származó értesüléseink szerint az új helyet (Jadranka park) a párt nem tartja méltónak az emléktábla elhelyezésére. Pozsonyhidegkúton ezért egyelőre nem lesz emléktábla. A párt ugyanakkor köszönetét fejezte ki az önkormányzatnak, hogy hajlandó egy helyi szülött emlékének a megőrzésére" - közölte csütörtökön a tábláról szóló legújabb döntést Lucia Balajová, a helyi önkormányzat szóvivője.

A kommunista párt kezdeményezését tavaly az önkormányzatban csak ketten ellenezték, egy kereszténydemokrata és egy liberális képviselő. "Felméréseink szerint a helyi lakosság számára Husák a kommunista normalizálás jelképe" - hangsúlyozta Jelena Hudcovská kereszténydemokrata képviselő. "Támogattuk a javaslatot, mert Pozsonyhidegkútnak nincs olyan sok kiemelkedő személyisége. Husáknak érdemei vannak abban, hogy a régi Pozsonyhidegkút eredeti állapotában megmaradt" - mondta a Sme című napilapnak Peter Hanulík, a kormányzó Smer párt képviselője. Az önkormányzat szerint Husáknak érdemei vannak az önálló szlovák egyházmegye létrejöttében, és állítólag megmentette a pozsonyhidegkúti templom oltárát is.

A kezdeményezés ellen korábban már számos közéleti személyiség is fellépett. "Husák nagyon vitatott személyiség. Meggyőződésem, hogy az ilyen személyiségeknek nem szabadna emléktáblát állítani. A döntést félreértésnek tartom" - nyilatkozta például Dusan Kovác szlovák történész. Szerinte nem szabad megfeledkezni arról, hogy Husák volt az, aki a II. világháború után döntő módon hozzájárult a szocialista rendszer bevezetéséhez Szlovákiában, míg az 1968-as prágai tavasz eltiprása után a "normalizáció" vezetőjévé vált. A tábla tervezett szövege csak azt említette, hogy Husák komoly szerepet játszott a náciellenes szlovák nemzeti felkelésben.

Gustáv Husák (1913-1991) Csehszlovákia egyetlen szlovák nemzetiségű államfője volt. Politikai életműve továbbra is éles viták tárgya, különösen Szlovákiában. Míg Csehországban többnyire negatívan ítélik meg szerepvállalásait, Szlovákiában árnyaltabb a kép, és az utóbbi időben inkább a kedvező értékelések kerülnek előtérbe.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Legfrissebb
Legolvasottabb

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár