2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Szerbiában feltárják a kommunista megtorlás áldozatainak sírjait

2009. július 28. 17:19 MTI

Szerbiában számba veszik az ötven évvel ezelőtti kommunista megtorlás áldozatait, s feltárják tömegsírjaikat - döntötte el a belgrádi kormány. Az ezzel megbízott állami bizottság szeptemberben kezdi a munkáját - jelentette be a testületet vezető Slobodan Homen, az igazságügyi minisztérium államtitkára.

A szakemberek mintegy 80 ezerre teszik azoknak a számát, akiket 1944 és 1946 között bírósági döntés nélkül megöltek, mert a kommunista rendszer ellenségeinek tartották őket. Az áldozatokat gyaníthatóan több mint 50 tömegsír rejti országszerte. A megtorlás a kelet-szerbiai Knjazevácon, Zajecarban és Pirotban kezdődött. Több száz helyen voltak kivégzések - akadt olyan, ahol csak négy-öt embert öltek meg, de például a dél-szerbiai Nisben 800 és 1000 között volt az áldozatok száma, Belgrádban pedig több ezer.

Mint a téma egyik legismertebb kutatója, Srdjan Cvetkovic, a belgrádi Újkori Történeti Intézet munkatársa a Vecernje Novosti című újságnak elmondta, a szerbiai megtorlás sokban hasonlított a sztálini terrorra. Irányítója az Ozna nevű állambiztonsági szervezet volt, de felhasználták hozzá a rendőrséget és a katonaságot is. A kivégzések egy jelentős részét azzal indokolták, hogy az áldozatok együttműködtek a fasiszta megszállókkal, de a kutató szerint igen kevés volt köztük a tényleges kollaboráns. Többségében olyanokat öltek meg, akiket a titói kommunista rendszer ellenségeinek tartottak, de 1946-ban a titói irányvonallal szembe került, JKSZ-en belüli ellenzék tagjai is az áldozatok között voltak.

Srdjan Cvetkovic szerint a szűken vett Szerbiában mintegy 35 ezer embert, a Vajdaságban pedig - magyar és német adatok alapján - mintegy 40-45 ezer embert öltek meg. A legtöbb tömegsír a Vajdaságban, Közép- Kelet- és Délkelet-Szerbiában van. A szeptemberre történészekből, levéltárosokból, jogászokból és orvos szakértőkből megalakuló bizottság először az irattárakat fésüli át, megpróbálja összeállítani az áldozatok listáját, számba venni a tömegsírokat, s utána kezd hozzá a feltáráshoz - mondta el a Blic című újságnak Slobodan Homen államtitkár.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár