2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Négy és félezer éves települést tártak fel Újbudán

2013. július 3. 13:35

Csónak alakú bronzkori házak, ősi sírok és egy medvefogból készült amulett is előkerült azon a feltáráson, amelyet egy áruház építése előtt végeztek a Budapesti Történeti Múzeum (BTM) régészei a XI. kerületi Soproni úton. Az építtető és a szakemberek kiváló együttműködésének köszönhetően az ásatásokat rekord gyorsasággal sikerült befejezni.

A múzeum régészei a törvényi előírásoknak megfelelően egy új Aldi áruház alapozási munkáit kisérték figyelemmel a Sopron út és a Hengermalom út sarkán, amikor az első ősi leletek a felszínre kerültek. Az emlékek előkerülése után a BTM és a kivitelező cég, a Strabag Magyarország gyors megállapodását követően azonnal megkezdődtek a feltárások. A hatékony együttműködés eredményeképpen a munkákat a lehető legalaposabban, mindössze két hét alatt sikerült befejezni. Ennek köszönhetően két, időben egymástól távoli bronzkori kultúra településeinek részletei kerültek napvilágra. Az ásatások egy mára elfedett Duna-menti magaslaton, a ma már teljesen beépített lágymányosi dombsoron folytak.

A legkorábbi időszakot a kora bronzkori, ún. harangedényes kultúra népének falusias települése jelenti. A Budapest térségében i.e. 2500 körül megtelepedő közösségek a Dunához közel, a folyó mentén hozták létre lakóhelyeiket. Jellegzetes csónak alakú, oszlopszerkezetes, vesszőfonatból és tapasztott agyagból épített, 14-16 méter hosszú házaik közül a Sopron úton is felszínre kerültek egynek a nyomai. A házak mellett az edényégetéshez és házépítéshez szükséges agyag kitermelésére, valamint az élelmiszer, gabona hűvösen tárolására szolgáló gödrök kerültek elő.

Fotó: BTM

Hasonló, földbe ásott, kerek és négyszögletes gödröket találtak a régészek a lelőhely későbbi periódusát jelentő, a késő bronzkorban élt ún. urnamezős kultúrához (i. e. 1200 k.) köthető település objektumai között is. A betemetődött gödrökből sokszínű és gazdag leletanyag, főként kerámia edények töredékei és az itt lakók által tartott, vadászott és fogyasztott állatok csontjai kerültek elő.

Különlegességet a szerencsés körülmények között máig épen maradt ivóedények, különféle kő- és csonteszközök, valamint egy személyes tárgy: átfúrt, medve szemfogából készített és tulajdonosa által egykor minden bizonnyal féltve őrzött amulett jelentenek.

A hír folytatása a BTM honlapján

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár