2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Feltárják Dávid király palotáját

2013. július 22. 08:57

A Héber Egyetem és az Izraeli Régiségügyi Hatóság szakemberei a Júdeai Királyság területéről származó eddigi két legnagyobb épület maradványait találták meg - jelentették be a hatóság munkatársai.

A két kutató, Joszi Garfinkel és Száár Ganor szerint az egyik épület Dávid király (i.e. 1040-970) külvárosi palotája volt, a másik pedig egy ezer négyzetméteres raktárhelyiség lehetett. A hét éve tartó ásatás után sikerült bebizonyítani, hogy a területen egykoron állami, adminisztratív épületek álltak, ami a szakemberek magyarázata szerint megfellebbezhetetlen bizonyítéka annak, hogy Júdeában létezett központi hatalom Dávid idején.

Az Elah-völgyben lévő erődített város, Hirbet Kejjafa legutóbbi régészeti feltárása során Garfinkel és munkatársai számos díszes kerámiát, fém- és kőeszközöket, művészeti és kultikus tárgyakat találtak a föld mélyén. Továbbá három nagy, kultikus helyként szolgáló helyiséget is feltártak, amelynek építészeti stílusa és az ott találtak tárgyak megfelelnek a Dávid király idejéből származó kultúra bibliai leírásának.

Egészen mostanáig nem volt ismert olyan palota, amelyet a korai i.e. 10. századra lehetett datálni, a felfedezés ezért a maga nemében rendkívüli. Egy elszenesedett olajmagból vett mintán végzett C14-es radioizotópos vizsgálat segítségével megállapították, hogy a település rövid ideig, mindössze i.e. 1020 és i.e. 980 között létezett; Hirbet Kejjafa-t i. 980-ban, a filiszteusok elleni csatában rombolták le.

Az erődített település Jeruzsálemtől 30 kilométerre délnyugatra, stratégiai helyen, egy hegycsúcsra épült, 2,3 hektáron terült el és megalitikus kövek védték a betolakodóktól. A 2007-2011 közötti öt ásatási szezon alatt eddig a város területének 20 százalékát sikerült feltárni: a városfal 200 méteres szakaszát, két kaput, egy oszlopos épületet és tíz házat. A régészek szerint errefelé történt a Biblia leghíresebb csatája, Dávid és Góliát küzdelme.

Hirbet Kejjafa egyébként a júdeai várostervezés legkorábbi példája, a felfedezések pedig azt is jelzik, hogy összetett társadalom alakult ki a korai időkben. Az IAA azt már elérte, hogy megakadályozzon egy, a közelben tervezett lakónegyed megépítését, helyette egy nemzeti parkot építenek majd a környékre.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár