2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Maja sóbányákra bukkantak Belize-ben

2005. április 6. 11:32

A közép-amerikai Belize államban régészek a maja korszakból való 41 egykori sóbányára bukkantak.

Korábban

Harcosok holttestére találtak régészek Mexikóban
A leleteket a Hold-piramisnál 1998 óta zajló ásatások során találták.

Maja arcok és a tecquila
Mexikó kéttucatnyi kulturális örökségvédelmi listán szereplő történelmi emléke mellett a majákkal és a tecquilával lophatja be magát az UNESCO szívébe.

A maja kőarcok átírják a történelmet
A Guatemalában talált istenszobrok vizsgálata bebizonyíthatja: a fejlett maja kultúra már több száz évvel korábban elterjedt a vidéken, mint azt eddig gondoltuk.

Élet a maják előtt
A lelőhely Nicaraguában van, közel az Atlanti-óceán partjaihoz. Minden jel szerint a Maja-kor előtti időkből maradtak fenn a leletek, amik egyébként arra utalnak, hogy szertartási oszlopok tömegtermelésének a központjára bukkantak a régészek.

A Karib-tenger partján, a Punta Ycacos lagúna környékén talált sóbányák méretei mindenek előtt arra hívják fel a figyelmet, hogy milyen nagyméretű volt a sókitermelés, amelynek segítségével a Yucatan-félsziget belsejének maja nagy városait ellátták sóval - olvasható az Amerikai Tudományos Akadémia hétfőn nyilvánosságra hozott közleményében. Megtalálták egy 600-900 között épült faház maradványait, amelyben nagy mennyiségű sót állítottak elő és raktároztak. Kerámia edények megtalált darabjaiból arra következtetnek, hogy a maják a tengerviz forralásával nyertek sót.

 

Az ásatások színhelyén talált, fából készült evező pedig a tudósok szerint azt jelzi, hogy a sót csónakokon szállították folyókon az ország belsejébe. A sókitermelés helyszínei távol estek a maja uralkodók székhelyéül szolgáló városoktól. Ebből a tudósok arra következtetnek, hogy a maják gazdasága jóval bonyolultabb és szervezettebb volt, mint ahogyan azt eddig feltételezték. A térségben eddig négy maja kori sókitermelő helyet ismertek.

 

A maja civilizáció a mai Mexikó Chiapas és Tabasco államában, a Yucatán félszigeten, valamint a mai Guatemalában, Belizében, továbbá Honduras és El Salvador egy részén élő, számos törzset magában foglaló, a maja nyelvcsaládhoz tartozó indiánok által létrehozott és az időszámításunk 2. századától a 15. századig fennálló kultúra volt. Az ásatásokat Heather McKillop, a Louisiana Egyetem professzora vezette.

 

(Panoráma)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár