2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Folyik a tereprendezés a rimaszombati török várban

2010. október 19. 17:59 MTI

Rengeteg háztartási szemetet és építési hulladékot kell eltávolítani a Rimaszombat határában lévő várrom területéről a műemlék megmentésén dolgozó Fundament Polgári Társulás önkénteseinek, hogy megépíthessék a szlovákiai Besztercebánya megye első archeoparkját.

A dél-szlovákiai Rimaszombat Szabadka városrészében található török várban négy hónapja önkéntesek dolgoznak, hogy előkészítsék a várromot a régészeti feltáráshoz - írja az Új Szó című pozsonyi napilap. A két és fél hektárosra tervezett archeopark mostanáig alaposan elgazosodott területének mintegy harmadát kézi erővel tisztították meg. Évtizedeken át szemétdombnak és illegális építési hulladéklerakónak használták a régészeti és történelmi szempontból jelentős, országos és európai viszonylatban is egyedülálló területet.

Néhány napja az egyik rimaszombati vállalkozás jóvoltából már markológéppel is tudtak dolgozni, a vár megmaradt falai mellől eltávolították a hulladékot és részben rendezték a terepet – mondta el a lapnak Hajdú István, a Fundement Polgári Társulás elnöke. A Fundament Polgári Társulás az év elején helyi civilekkel és régészekkel összefogva kezdeményezte az európai szinten egyedülálló török kori vízi vár megmentését. Tizenöt évre bérletbe vették az önkormányzattól a Szabadka városrészben lévő egykori várat.

Az egykori Gömör vármegye túlnyomó részén – a középső és kései bronzkor mellett – az oszmán birodalom, a török megszállás kora a legjelentősebb történelmi korszak, éppen erre a két történelmi időszakra összpontosítva tervezik az archeopark létesítését.

A szabadkai török várból eddig alig három-négy méternyi falszakasz volt csak látható. Az 1968-ban és 1978-ban folytatott részleges feltárás eredményei alapján biztos, hogy tekintélyes méretű romok találhatóak a föld alatt. Ezt igazolták a tereprendezéskor kirajzolódó erődítésnyomok. A tervek szerint egy olyan bronzkori telep és temetkezési hely másolatát is kialakítanák, amely a környékre legjellemzőbb bronzkori pilinyi és kijétei kultúra népének emlékét őrizné. A középkori várakat kiszolgáló mesteremberek műhelyeinek felépítését és működtetését is tervezik.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Legfrissebb
Legolvasottabb

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár