2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Befejeződött a rézkori kincsek restaurálása

2009. március 5. 12:01 MTI

Befejeződött a 47-es főút régészeti feltárásakor előkerült, több mint hatezer éves rézkori síredények restaurálása a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeumban.

A leletekről tartott szerdai sajtótájékoztatót megelőzően Molnárné Balázs Zsuzsa restaurátor elmondta: rendkívüli feladatot jelentett a kerámiák konzerválása. A fejlett kerámiakultúrában készült, vékony falú edényeket szépen megmunkálták, de az égetés során a minimálisan szükséges 960 fok helyett csak 700 fokot alkalmaztak az egykori készítők, így az edények puhábbak maradtak az őket rejtő igen kemény agyagos földnél. Ezért a kerámiákat in situ technikával - eredeti helyzetben -, földlabdákkal együtt szállították a műhelybe, ahol a földet ecsettel bontották le róluk.

Az ötvenhárom helyszínen tizennégy sírt találtak, melyből negyven töredékes síredény került elő. A leletek kiegészítése csaknem két hónapot vett igénybe. Tóth Katalin a Tornyai múzeum régésze a feltárásról a sajtótájékoztatón elmondta: a munka 2000-ben kezdődött, a 47-es főút szélesítésének nyomvonalán, négy és fél ezer négyzetméteren. A terepen már tavaly tavasszal végeztek a munkálatokkal, és ezt követte a restaurátori munka. A leletanyag elsősorban a tizennégy sírmellékletre korlátozódik, mely nagyrészt a síredényekből áll, de találtak csekély mennyiségben réz karikákat, melyek övrészek lehettek, néhány kőkést és csontgyöngyöt is.



A síredényeket a halott mellé azért helyezték, hogy az elhunytat elkísérje az evilág és túlvilág közötti úton. A "halottkísérő" edényekbe élelmiszert is helyeztek, hogy a bolyongó lélek számára legyen táplálék - jegyezte meg Tóth Katalin. Hozzátette, hogy a zsugorított temetkezést alkalmazó kora rézkori temetőben női és férfi sírok egyaránt voltak. Néhánynál egyértelműen megállapítható volt, hogy milyen nemű az elhunyt, a többi esetben antropológiai vizsgálatot is végzenek, ez egyebek mellett a halál okára is fényt derít majd.

A Hódmezővásárhely környéki feltárások - a belvárosban építendő sportcsarnok, a Mindszenttel összekötő kerékpárút, és a 47-es út - anyagából nagy szabású régészeti kiállítást terveznek a szakemberek a településen megvalósuló belvárosi rekonstrukciót, azaz a Tornyai-projekt befejezését követően. Így a leleteket várhatóan két év múlva láthatja majd a nagyközönség.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár