2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Emléktáblát állítottak két zsidómentő portugál diplomatának

2011. április 14. 14:35 MTI

Emléktáblát állítottak annak a két portugál diplomatának, aki a vészkorszakban mintegy ezer zsidót mentett meg a nácik elől az elhurcolástól. A csütörtökön leleplezett márványtábla annak a budapesti háznak a falát díszíti, amely 1944-ben portugál védelem alatt állva több száz embernek nyújtott menedéket.

Az akkor öt éve budapesti nagykövetként szolgáló Sampaio Garrido már a német megszállás napján a lakásán helyezte el a zsidó hitközség egyik prominensét és családját, majd a következő hónapokban további harminc üldözöttnek nyújtott menedéket a Ritz szállóbeli rezidencián - emlékezett Tóth József országgyűlési képviselő, a főváros XIII. kerületének szocialista polgármestere az Újpesti rakpart 5. számú házon lévő emléktábla avatásán mondott beszédében.

Az épületben a nagykövettel együtt Carlos Branquinho portugál diplomata hétszáz, portugál ideiglenes útlevéllel rendelkező védencéről gondoskodott. A holokauszt nemzetközi emléknapjához kapcsolódó rendezvényen a vészkorszak sok százezer zsidó áldozatára és az elhurcoltakra emlékezve a polgármester úgy fogalmazott: "a nyilas katasztrófa nem zsidóügy, minden magyar ügye".

A diplomaták embermentő tevékenységét felidézve emlékezetett: 1944. június 16-tól sárga csillaggal megjelölt házakban zsúfolták össze a budapesti zsidók embereket, de a Szent István park - Pozsonyi út környékének épületei "védett házaknak" minősültek, így az Újpesti rakpart 5. számú is, mert a svéd, svájci, vatikáni, portugál követségek ide költöztették a védlevéllel rendelkező zsidó származású embereket.

Salazar portugál diktátor visszahívta Magyarországról Sampaio Garrido nagykövetet, de ő hazájába csak hónapokkal később érkezett meg, addig Svájcból irányította a mentési akciót. A portugál követség mintegy ezer magyar, főként zsidó ember életét mentette meg, közülük hétszázan kaptak ideiglenes útlevelet. Köztük volt Tom Lantos későbbi apósa, Tillemann Sebestyén, a csepeli gyáróriás tulajdonosa, Weiss Manfréd, valamint Gábor Zsazsa és családjaik.

Az emléktábla avatásán jelen volt António Jorge Mendes, Portugália magyarországi nagykövete, és Fónagy János fideszes országgyűlési képviselő, a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumi államtitkára.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár